pátek 10. února 2017

Zooterapie v dětském klubíku Pytel Blech

Zooterapie je podpůrnou léčebnou metodou za využití přítomnosti zvířat, zakládá se na vztahu a kontaktu člověka a zvířete, které je k této činnosti speciálně vychované. Pozitivního vlivu přítomnosti zvířete je s prokazatelnými výsledky využíváno terapeuticky a rehabilitačně a to v oblasti zlepšování fyzické i psychické kondice klienta. Léčba ovlivňuje psychiku, nervovou soustavu, motoriku, úchop, chůzi, řeč, pozitivně upravuje chování atd..

Je jednou z účinných forem alternativní terapie. Zooterapie je obor, který využívá zvíře jako spoluterapeuta, domácí miláček je prostředníkem a spoluléčitelem, hlavním a rozhodujícím faktorem léčení je však člověk – terapeut, tuto jednotku nazýváme léčebný tým. Zooterapie se využívá především v léčebných a sociálních zařízeních, kde jsou pacienty nebo obyvateli senioři, handicapovaní jedinci, jedinci s kombinovanými postiženími apod.

Pozitivní působení zooterapie se využívá i u dětí s výchovnými a emocionálními problémy. Rehabilitace v případě dětí přímo umožňuje a usnadňuje fyzický a psychický vývoj ( mluvíme tedy správněji o habilitaci ), u dospělých pak napomáhá k navrácení správných pohybových funkcí. K léčebným účelům se používají jednak domácí zvířata (psi, kočky, koně), ale i lamy a hovězí dobytek, můžeme se však setkat i s využitím delfínů, akvarijních rybiček.


V současné době máme v klubu tyto zvířátka - fretka František, králíček Amálka, morče Monty, želvička Rozárka, kočička Mája

Oblast fyzické a psychické rekonvalescence je úzce propojená. Posiluje se psychická rovnováha spolu s fyzickou. Navozování kladných emocí výrazně přispívá k úspěchu ostatních léčebných postupů a nezanedbatelný je význam taktilní stimulace - snížení krevního tlaku a zvolnění srdeční činnosti.Žádné komentáře:

Okomentovat